Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării anunță lansarea Investiției 6, destinată dezvoltării programelor de mentorat Orizont Europa, finanțată cu 5 milioane de euro prin fondurile Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Beneficiarii eligibili ai acestei investiții pot fi unități  cu activitate de cercetare-dezvoltare menționată în statut (cod CAEN 72), precum și organizațiile de cercetare-dezvoltare care desfășoară o activitate economică, pe teritoriul României, Universitatea Babeș-Bolyai fiind printre beneficiarii eligibili.

Activitățile încurajate spre finanțare sunt:

• Activitatea A1 Redactare de propuneri de proiecte, în forma subactivităților:

A1.1 – Servicii de scriere de propuneri de proiect Orizont Europa, în urma căreia se urmărește creșterea numărului de propuneri de proiecte depuse în cadrul competițiilor Orizont Europa de către organizații CDI din România, în calitate de coordonator de proiect. În cadrul acestei subactivități sunt alocate 55 de vouchere x 10 000 EUR. Un beneficiar eligibil poate aplica pentru maxim 3 astfel de vouchere.

A1.2 -Participare la cursuri de scriere de propuneri de proiect Orizont Europa și de management de proiecte Orizont Europa, prin care se dorește îmbunătățirea competențelor personalului din sistemul CDI de a scrie propuneri de proiecte pentru programul Orizont Europa. În cadrul acestei subactivități sunt alocate 110 vouchere x 5 000 EUR;

• Activitatea A2 Realizarea de schimburi de personal (staff exchange) în organizații CDI din Uniunea Europeană cu experiență în scrierea și implementarea de proiecte finanțate în programele cadru de CDI ale Uniunii Europene, Orizont 2020 sau/și Orizont Europa, având obiectivul de a încuraja participarea cercetătorilor/cadrelor didactice universitare/medicilor din România (în parteneriate) în organizații performante în competițiile CDI ale Uniunii Europene. Este posibil, dar nu obligatoriu, ca și cercetători și/sau cadre didactice universitare/medici din sistemul CDI din străinătate din organizații performante în competițiile CDI ale Uniunii Europene să vină în UBB. Beneficiari români sau străini vor fi implicați în activități de cercetare științifică și activități specifice de scrierea unei propuneri de proiect finanțat prin Orizont 2020 sau Orizont Europa. Durata unui schimb de personal este de minimum o luna calendaristică și maximum 3 luni calendaristice. În cadrul acestei activități sunt alocate 300 de vouchere x 9 900 EUR. Se acordă suma de 9 900 EUR pentru un stagiu de 3 luni, rezultând un cuantum de 3 300 EUR/lună;
  • Activitatea A3 Participarea la evenimente de brokeraj/intermediere pe tematica specifică Orizont Europa, unde se dorește integrarea cercetătorilor din sistemul național de CDI în consorții europene constituite în vederea participării la competițiile Orizont Europa. În cadrul acestei activități sunt alocate 130 de vouchere x 1 000 EUR;
  • Activitatea A4 Utilizarea Infrastructurii luminii extreme – Fizică nucleară, sunt alocate 80 de vouchere x 10 000 EUR (max. 4 vouchere/proiect). În cazul propunerilor de proiecte depuse în cadrul  acestei activității, se va realiza mai întâi o evaluare calitativă de către Comitetul Științific Internațional Consultativ.

Toți beneficiarii de vouchere de la activitățile A1, A2 și A3 vor avea obligația să depună împreună cu instituția de cercetare din România în decurs de maxim 6 luni de la finalizarea activității finanțate prin Investiția 6 din cadrul PNRR, o propunere de proiect Orizont Europa eligibilă și care să îndeplinească cel puțin un criteriu de atribuire (award criteria) al competiției la care participă.

Propunerile de proiecte sunt acceptate la finanţare conform criteriului primul venit, primul servit.

Apelul de proiecte se deschide pe 14.08.2024, iar depunerea cererilor de finanțare va fi continuă până la epuizarea bugetului alocat, dar nu mai târziu de 30.11.2025.

Cererile de finanțare se depun instituțional prin DMCS, prin platforma https://proiecte.pnrr.gov.ro, mai puțin pentru Activitatea A4, unde propunerea de proiect se depune direct la instituția care găzduiește infrastructura de cercetare din ariile experimentale care utilizează fascicule laser de mare putere și fascicule gama intense.

În funcție de interesul manifestat de comunitatea științifică, Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării poate decide realocarea voucherelor între cele 4 activități de finanțare la sfârșitul fiecărui trimestru.

Mai multe detalii găsiți accesând Ghiul aplicantului

Procedura internă de susținere a aplicațiilor pentru proiectele PNRR, componenta 9, Inițiativa 6 Dezvoltarea programelor de mentorat Orizont Europa – PNRR-III-C9-2024-I6