Strategia HR pentru cercetători – HRS4R

Universitatea Babeș-Bolyai a inițiat in 25 octombrie 2017 procedura pentru implementarea Strategiei pentru resurse umane pentru cercetători prin adoptarea Cartei Europene a Cercetătorului și a Codului de Conduită pentru recrutarea cercetătorilor, pentru obținerea distincției HR Excellence in Research.

Universitatea noastră a primit distincția ”HR Excellence in Research” în 13 decembrie 2018. Distincția reflectă angajamentul nostru de a îmbunătății continuu politicile de management ale resurselor umane, în conformitate cu Carta Europeană a Cercetătorului și Codul de Conduită pentru recrutarea cercetătorilor.

Scrisoare de adoptare a Cartei și a Codului Cercetătorilor

Carta Cercetătorului și Codul de Conduită  / Charter and Code (document în limba engleză)