Zsuzsa Czagány, Fragments, chants, notations: Ecosystem of medieval music fragmentology Eszter Gaál, Recital de muzică medievală

30.05.2023 @ 4:00 pm - 6:00 pm

Centrul CODEX vă invită la un eveniment muzical. Zsuzsa Czagány este doctor în muzicologie și director al departamentului de muzică veche la Institutul de Muzicologie al Academiei Maghiare de Științe. A publicat numeroase studii despre muzica medievală din Europa Centrală, inclusiv din Transilvania – cel mai recent, studiul însoțit de facsimilul integral al celui mai remarcabil manuscris muzical din Oradea medievală: Antiphonale Varadinense: s. XV (Musicalia Danubiana 26), 3 vol., Budapesta, 2019. Eszter Gaál este doctorandă în muzicologie și interpretă de muzică gregoriană.

Facultatea de Litere, sala D. Popovici
Str. Horea Nr. 31