89: Oglinzi și fum

15.12.2023 @ 4:00 pm - 6:00 pm

Cu ocazia împlinirii a 34 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga” din Cluj-Napoca și Institutul de Istorie Orală al Facultății de Istorie şi Filosofie din cadrul Universității Babeş-Bolyai organizează proiecția filmului documentar – 89: Oglinzi și fum, în regia lui Alexandru Stănescu.  În acest context, va fi prezentat și un scurt film documentar ce tratează experiența a șapte revoluționari din Cluj-Napoca în timpul evenimentelor din decembrie 1989, intitulat – Decembrie 1989. Răbufnirea unui popor batjocorit, realizat de către o grupă de studenți de la facultățile de Istorie și Filosofie, Litere, Psihologie și Științe ale Educației, din cadrul Universității Babeș-Bolyai.

Biblioteca Centrală Universitară, sala Ion Mușlea
str. Clinicilor nr. 2