From carbon nanotubes to MoO3 semiconductors: novel applications and research approaches

23.11.2020 @ 2:00 pm - 4:00 pm

Institutul STAR-UBB vă invită la sesiunea științifică în data de 23.11.2020 cu titlul:

Nanotuburile de carbon și semiconductorii (precum MoO3) sunt în prezent materiale fierbinți în diferite domenii de cercetare, inclusiv aplicații catalitice, biomedicale și de mediu. Ambele materiale sunt destul de versatile și este interesant să cunoaștem evoluția lor științifică în ultimii 25 de ani. Mai mult, datorită numărului mare de publicații au fost făcute și erori științifice serioase care, din nefericire, au fost publicate și propagate greșit în cadrul comunității științifice. Cele două prezentări în limba engleză vor urma aspectele menționate mai sus în detaliu oferind o perspectivă asupra acestor materiale.

14:00-14:05 – Deschiderea sesiunii științifice

14:05-14:50 – Prof. Dr Klára Hernádi, Universitatea din Szeged

Synthesis of Carbon Nanotubes using the CVD method (from 1994 up till now)

14:50-15:35 – Dr. Zsolt Pap, Universitatea Babeș-Bolyai