Scrierea și publicarea în reviste internaționale de specialitate din științele sociale

19.11.2020 @ 11:00 am - 20.11.2020 @ 6:00 pm

Publicarea în reviste internaționale de specialitate este o caracteristică a lumii academice contemporane și un indicator al performanțelor de cercetare individuală. Publicațiile în astfel de reviste, precum și factorul de impact al revistei, sunt elemente importante pentru obținerea unui loc de muncă într-o universitate, aplicarea pentru granturi de cercetare sau pentru sporirea profilului general al cercetătorului. Există o presiune constantă pentru a publica – atât din partea instituțiilor, cât și din partea diferitelor comunității științifice – care a condus la răspândirea pe scală largă a zicalei “Publici sau dispari”.

Aceste trei seminarii abordează într-o manieră pragmatică și aplicată aspectele practice ale publicării rezultatelor cercetării în reviste de specialitate cu factor de impact ISI. Acestea vor acoperi subiecte precum structura unui articol publicabil, importanța unui argument, exemple pozitive, procesul de publicare, criterii de evaluare. Seminariile vor avea o durată de 100 de minute fiecare și vor fi realizate online (platform Zoom) după următorul program:

27 noiembrie: 10.00-11.40
27 noiembrie: 13.00-14.40
27 noiembrie: 17.00-18.40
Înregistrarea pentru seria de trei seminarii s-a încheiat. Datorită numărului mare de solicitări, aceasta se va adresa doar celor care s-au înscris pentru toate cele trei seminarii utilizând sondajul Doodle. Pentru participanții care au semnalat că doresc să participe la unul sau două dintre aceste seminarii, se va organiza la o data ulterioară o sesiune completă de trei seminarii. Cei care nu s-au înscris vor avea oportunitatea participării la acea sesiune.
Link-ul de mai jos permite acces la primul seminar de joi, orele 11.00. Participanții (doar cei care s-au înscris pentru toate cele trei seminarii) sunt rugați să acceseze link-ul cu 15 minute înainte de această oră și să își introducă numele complet la profil. Se vor afla în sala de așteptare (waiting room) până la orele 11.00, interval în care se va verifica înregistrarea lor pentru seria de seminarii. Participanții sunt rugați să folosească un dispozitiv cu cameră web funcțională pe întreaga durată a seminarului. Accesul la seminarul Zoom va fi permis doar la orele 11.00, cei care ajung cu întârziere nu vor mai putea intra.

Începe:
19.11.2020 @ 11:00 am