Animalia – o incursiune în colecțiile științifice ale Muzeului Zoologic

20.10.2023 @ 12:00 pm - 15.03.2024 @ 4:00 pm

Cu ocazia celebrării unui deceniu de la înființarea Direcției Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai, Muzeul Zoologic vă invită la vernisajul expoziției ANIMALIA – o incursiune în colecțiile științifice ale Muzeului Zoologic.

Expoziția cuprinde piese care au fost expuse rar sau nu au mai fost prezentate până acum publicului larg. Printre exponate se numără curiozități din colecțiile vechi, precum colecția de fluturi, de păianjeni și exemplare din colecția de păsări, respectiv de șerpi, alături de alte piese care și-au recăpătat, datorită restaurării, strălucirea de odinioară. De asemenea, vizitatorii vor avea posibilitatea să admire și exponate incluse recent în patrimoniul Muzeului Zoologic.

Vernisajul va avea loc vineri, 20 octombrie 2023, de la ora 12:00

Începe: