Rezultate competiție Young Leaders Academy – YLA (consorțiul EUTOPIA)

Alianța EUTOPIA anunță lansarea call-ului 2023 pentru selectarea unei noi cohorte a Young Leaders Academy. Obiectivul EUTOPIA Young Leaders Academy (YLA) este de a sprijini colaborarea între tineri cercetători cu potențial ridicat, care provin din toate universitățile partenere EUTOPIA, precum și de a sprijini dezvoltarea carierei acestora. Membrii Academiei EUTOPIA YLA vor alcătui o comunitate de lideri de cercetare independenți și promițători la nivelul alianței EUTOPIA, care vor împărtăși și promova valorile europene și viziunea EUTOPIA privind un mediu academic interconectat. Mai multe detalii pot fi găsite la https://eutopia-university.eu/english-version/research/young-leaders-academy-yla/young-leaders-academy-call-2023-cohort-2.

În cadrul UBB selecția candidaților (maximum 4 aplicaţii) se va desfasura după următorul calendar:

• până în 15 iunie 2023: depunerea aplicațiilor;
  • 19 iunie 2023: publicarea rezultatelor.

Aplicaţiile se trimit prin e-mail pe adresa: romana.cramarenco@ubbcluj.ro

Criteriile de eligibilitate sunt următoarele:

• Candidații sunt angajați UBB în calitate de cadre didactice sau de cercetare pe perioadă nedetrermină sau pe perioadă deteminată care acoperă cel puțin intervalul în care fac parte din EUTOPIA Young Leaders Academy (YLA) (până în noiembrie 2025);
  • Candidații se află la începutul sau la mijlocul carierei, de preferință cu vârsta până în 35 de ani, cu titlul de doctor obținut între 2 și 12 ani (excluzând întreruperile pe motive personale, precum concediile medicale, maternitate);
  • Se asteaptă ca aplicanții să-și demonsteze potențialul de leadership prin experiența academică anterioară (inclusiv prin coordonarea și supervizarea activităților de cercetare) și prin planul de dezvoltare a carierei.

Durata poziției: 2 ani

PACHETUL DE INFORMATII.