Restaurarea zonelor umede și a turbăriilor din Regiunea de Nord-Vest (NWPEAT)

02.02.2023 @ 8:00 am - 03.02.2023 @ 8:00 pm

Facultatea de Geografie din cadrul UBB, alături de partenerul Norwegian Institute for Nature Research, vor celebra Ziua Mondială a Zonelor Umede, printr-un workshop, organizat în perioada 2-3 februarie 2023, în cadrul proiectului „Restaurarea zonelor umede și a turbăriilor din Regiunea de Nord-Vest (NWPEAT)”.

Proiectul NWPEAT este un proiect finanțat  prin Mecanismul Financiar al Spațiului Economic European (SEE), derulat prin  Programul RO-Mediu „Mediu, Adaptare la Schimbările Climatice și Ecosisteme”,  Apelul  de  propuneri  Restaurarea  zonelor  umede  și  turbăriilor.  Răspunzând obiectivului  Programului  RO-Mediu,  proiectul  NWPEAT,  contribuie  la  îmbunătățirea  stării ecosistemelor și reducerea efectelor presiunii antropice asupra acestora.

În cadrul workshop-ului, prima zi va fi dedicată unor discuții panel asociate biodiversității, resurselor de apă și valorificării turistice a ecosistemelor de turbărie, iar a doua zi va presupune vizitarea in situ a Mlaștinii de la Iaz (județ Sălaj), o turbărie cuprinsă în cadrul proiectului NWPEAT.

Pe durata evenimentului va fi realizată și o expoziție fotografică sub genericul „MEET PEATS”.

Începe:
02.02.2023 @ 8:00 am