Dinamica Limbajelor de Specialitate: Tehnici şi strategii inovatoare

09.06.2023 @ 9:00 am - 10.06.2023 @ 6:00 pm

Aflată la a XIII-a ediție, conferința dorește să îi reunească pe toți cei care pot contribui la dezvoltarea domeniului limbilor străine pentru scopuri specifice (cunoscute și ca limbi străine specializate sau limbaje de specialitate), un domeniu puternic interdisciplinar a cărui teorie, cercetare și practică au suferit schimbări dinamice mai ales în ultimele decenii. Din perspectiva contextului multicultural vă invităm la o dezbatere pe tema identității culturale, a manierei în care aceasta se raportează la identitatea lingvistică şi își pune amprenta asupra interacțiunii profesionale și a contactelor interculturale în general. Vă propunem, în egală măsură, explorarea noilor deschideri din domeniul traducerii literare şi de specialitate, precum şi a modalităților de aplicare a perspectivei lingvistice la diversele sfere ale comunicării în context autentic.

Începe:
09.06.2023 @ 9:00 am