30.09.2024 @ 2:00 pm - 21.10.2024 @ 6:00 pm

Universitatea Babeș-Bolyai prin Direcția Patrimoniu Cultural Universitar vă invită la vernisajul expoziției –  O lume nouă în căutarea celor vechi. Un veac de arheologie sub egida Universității Clujene la Cetățile Dacice și Ulpia Traiana Sarmizegetusa, organizată în colaborare cu Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei și Primăria Cluj-Napoca.

Expoziția marchează împlinirea a 100 de ani de la inițierea primelor cercetări arheologice sistematice ale burgurilor dace din Munții Orăștiei și ale șantierelor de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa.

Expoziția are două componente: indoor (holul din fața Aulei Magna) și outdoor (spațiul pietonal din fața clădirii centrale a UBB). Expoziția indoor poate fi vizitată până în data de 21 octombrie 2024 iar cea outdoor până în data de 15 noiembrie 2024.

Universitatea Babeș-Bolyai, Aula Magna
str. M. Kogălniceanu nr. 1