Drumul către Holocaust. O istorie care nu trebuie uitată

23.01.2024 @ 4:30 pm - 6:30 pm

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei organizează cu ocazia Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului programul cultural-artistic – Drumul către Holocaust. O istorie care nu trebuie uitată.

Manifestarea marchează o nouă colaborare între Muzeul Holocaustului și Colegiul Tehnic Energetic din Cluj-Napoca. Elevii îndrumați de profesoara Oana Nan vor oferi publicului o incursiune în evenimentele care au dus la Holocaustul evreilor, prin intermediul unui ansamblu de planșe însoțite de o descriere narativă.

Expoziția, cuprinzând planșele realizate de elevi, va putea fi vizitată în perioada 24 ianuarie – 23 februarie 2024, de luni până vineri, între orele 12:00-15:00, la sediul muzeului.

Muzeul Holocaustului
str. Croitorilor nr. 13