Parada Cavalerilor

15.12.2023 @ 5:00 pm - 7:00 pm

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca vă invită să vă bucurați de expoziția cu tema Parada Cavalerilor, în care artistul încearcă să reînvie spiritul cavaleresc într-o lume în care s-au inversat toate valorile autentice, și în care numai cavalerii pot lupta până la capăt pentru salvarea valorilor socio-culturale fundamentale. Parada cavalerilor, în viziunea artistică a lui Viorel Lupu, înseamnă o căutare printre forme geometrice și culoare, cu o sensibilitate acută, a măștilor reprezentative ale ființei umane. Reprezentarea cavalerului actualizează o temă culturală medievală și post-medievală. Prin ea pictorul desemnează o perspectivă culturală, artistică, estetică de apropiere a identităților sociale în fluiditatea acestora.

Colegiul Academic, sala Club
str. Emmanuel de Martonne, nr. 1