Workshop Clarivate Analytics: PLATFORMELE WEB OF SCIENCE ȘI INCITES – Cluj-Napoca

25.04.2018 @ 3:00 pm - 5:00 pm

Universitatea Babeș-Bolyai sub egida Institutului STAR-UBB, împreună cu Clarivate Analytics și Enformation, vă invită la workshop-ul cu tema: “PLATFORMELE WEB OF SCIENCE ȘI INCITES”

Detalii eveniment:
Data: 25 aprilie 2018
Interval orar desfășurare eveniment: 15.00 – 17.00
Locație: Universitatea “Babeș-Bolyai”, Sala Club a Casei Universitarilor, Str. Emanuel De Martonne nr. 1, Cluj-Napoca
Speakeri: Adriana Filip – Solutions Consultant at Clarivate Analytics

Analiza bibliometrică este o metodă rapida pentru a evalua performanța cercetării la toate nivelurile organizaționale ale unei instituții academice. Metodele de evaluare în cercetare sunt frecvent utilizate de toate părțile interesate din cadrul instituțiilor pentru a analiza performanța cercetării, a identifica tendințele cercetării, a determina rezultatele cercetării și impactul în domenii specifice de cercetare, a evalua colaborările și a sprijini procesul de luare a deciziei în dezvoltarea colecțiilor de reviste.

Agenda evenimentului:
1)     ISI – Institute for Scientific Information revine!
2)     Platforma Web of Science
·       Universul Web of Science
·       Cercetarea românească în Web of Science Core Collection (analiza la nivel național/european/ internațional)
3)     Impactul accesului deschis (Open Access) în Web of Science
·       Aflați cum facilităm accesul la documente Open Access
·       Avantajele documentelor Open Access și impactul lor asupra cercetării
4)     Câte documente românești găsim în Web of Science? Inițiativa Emerging Sources Citation Index
·       Descoperiți surse emergente din întreaga lume cu Emerging Sources Citation Index
·       Aflați cum este reprezentată cercetarea românească în arhiva Emerging Sources Citation
5)     Studiu de caz: organizațiile românești în Web of Science și InCites
6)     Incites pentru evaluare
·      Aflați care este productivitatea instituției dvs. în timp și cum se compară cu instituții asemănătoare

Acest workshop este deschis comunității academice, analiștilor din domeniul cercetării, bibliotecarilor și tuturor celor care și-au manifestat interesul pentru evaluarea cercetării.
Participanții care se înscriu pe pagina Enformation și participă la workshop iși pot descărca Certificatul de participare.

Pentru a participa la eveniment, completați formularul disponibil pe site-ul ENFORMATION aici:

Organizatori

Institutul de Studii Avansate în Știință și Tehnologie al Universității Babeș-Bolyai (STAR-UBB)
Clarivate Analytics
Enformation